poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Ludzie zawodzą, muzyka nigdy.

     Muzyka, jako jedna z dziedzin sztuk pięknych towarzyszyła ludziom już od czasów prehistorycznych. Jak wiadomo, proste sekwencje łatwo jest wystukać nawet o blat stołu, a niewątpliwie rytm jest też elementem muzyki. Ludzie ileś tam milionów lat temu potrafili grać na muszlach, a teraz istnieje coś takiego jak cachon lub gitara elektryczna. Kto by wtedy o tym pomyślał. :)

     Mam niespełna 16 lat, a już od małego dziecka muzyka obijała się o moje uszy. Były to zarówno kołysanki śpiewane przez moją mamę, piosenki Arki Noego i te z Alicji w Krainie Czarów, których zawsze się bałam. Nie pamiętam, kiedy mój gust muzyczny zaczął się tak naprawdę kształtować, ale przez ostatnie dwa lata diametralnie ulega zmianie i według mnie - dopiero teraz "muzycznie dojrzewam".

     Istnieje ponad 220 różnych gatunków muzycznych. Gdyby człowiek chciał się mocno zagłębić w każdy z nich, za pewne zajęłoby mu to wiele lat świetlnych. Jestem jednak otwartym człowiekiem i jeżeli jakikolwiek gatunek muzyczny czymś zwróci moją uwagę to staram się mu poświęcić wystarczająco dużo czasu i zaznajomić się z jego przedstawicielami.

     Nie jestem w stanie umieścić tutaj wszystkich piosenek, z którymi wiążę jakieś wspomnienie, sentyment, ale do każdego z moich ulubionych gatunków muzycznych postaram się dać Wam choć kilka utworów, które może kogoś z Was ujmą, lub zainspirują.


FOLK:Gatunek ten jest mieszanką muzyki ludowej i rocka. Ma charakterystyczne brzmienie i często łatwo ją rozpoznać, bo wyróżnia się na tle innych gatunków.
Nie jest to może najnowsza piosenka, jaką Brathanki mają na swoim koncie, ale zauroczyła mnie ona swoją prostotą i lekkim brzmieniem.Delikatne brzmienie kontrabasu i charakterystyczny głos wokalistki mówi sam do siebie i akurat do mnie przemawia.Płyta "Zbacowanie" zachwyciła mnie tym, jak dobrze można połączyć muzykę ludową z elektroniczną. Uważam, że trafić może to do fanów zupełnie przeciwstawnych typów muzyki.Cóż... nie można w kółko powtarzać tego samego, ale GolecuOrkiestra to akurat klasyk muzyki folkowej, a ta piosenka akurat u mnie króluje.Mocne i mniej folkowe brzmienie, lecz bardzo dobrze zaaranżowane. Romantycy Lekkich Obyczajów, jak zwykle na wysokim poziomie. (A za podesłanie piosenki dziękuję mojej Mariolce Krejzolce.)


POEZJA ŚPIEWANA:Zaskoczeni? Bynajmniej nie macie powodu. Poezja śpiewana to nic innego jak wiersz, w formie ballady ze specjalnie zaaranżowaną do niego muzyką.

Stare Dobre Małżeństwo... nad tą formacją mogłabym rozwodzić się i pisać osobną notkę, ale myślę, że nie ma to narazie najmniejszego sensu. Mama mówiła "posłuchaj, nie będziesz żałować" i nie żałuję. Każde słowo i nuta są w punkt trafione i idealnie do siebie dopasowane, a ogólne brzmienie jest tak wciągające, że moja nauka bez ich płyty w radiu nie ma najmniejszego sensu.Wielki człowiek- wielka muzyka. Poezja śpiewana bez Marka Grechuty nie byłaby zapewne tym samym gatunkiem muzycznym.Niedawna zdobycz w "kolekcji" godnych szacunku artystów wykonujących utwory poezji śpiewanej. Naprawdę warte uwagi.


POP:
Muzyka typowo rozrywkowa, posiadająca jednak bardzo wiele różnych odłamów. Zawsze dobra do zrelaksowania się, a także do szalonego tańca z odkurzaczem w trakcie sprzątania. 

Piękne brzmienie gitary i ta przyprawiająca o drgawki, charakterystyczna chrypa znajomej z Barbadosu nadaje tej piosence naprawdę wiele wdzięku.Kontrowersyjny teledysk, jeszcze bardziej kontrowersyjny tekst. Ale głos wokalisty sprawia, że utwór ten zwraca na siebie uwagę.Francuski pop, to nadal pop. Indila i jej charyzmatyczny głos oraz barwna oprawa muzyczna mówią same za siebie.Polski pop również znajdzie się na tej playliście. Jestem związana z tą piosenką i uwielbiam jej słuchać, mając zarówno świetny jak i totalnie zły humor. Wokaliście nie można odmówić świetnego głosu, a cała aranżacja jest dopracowana i zwraca na siebie uwagę.


REGGAE:
Jeden ze stylów muzyki rozrywkowej, biorący swój początek na Jamajce i zawdzięczający rozgłos Bobowi Marleyowi.
Nowa propozycja Bednarka może nie jest stricte zawarta w stylu reggae, ale słychać w niej znajome brzmienia i potrafi naprawdę zawrócić w głowie.Zupełny klasyk. Jak we wszystkich poprzednich utworach, niczym Was nie zaskoczę. Urzeka swym tekstem i rytmicznością.Nie tak stara produkcja, całkiem interesująca i motywująca do działania.A w tej produkcji to ja jestem za-ko-cha-na-na-na.


ROCK:
Gatunek wywodzący się z kilku różnych stylów muzycznych i charakteryzująca się mocnym brzmieniem gitar, zarówno elektrycznych jak i basowych.Ten sam zespół, a jaka diametralna zmiana. Mimo wszystko, jednak na happysad w moim serduchu miejsce zawsze się znajdzie, choćby mieli zacząć grać disco polo. 5 lat to w końcu szmat czasu. A co do kompozycji, to oceńcie sami.Taki staroć, a wciąż robi na mnie to samo wrażenie, jak wtedy, gdy usłyszałam go po raz pierwszy.Wilki... no cóż, z moim talentem do śpiewu to mogę jedynie sobie z nimi powyć.


SKA:
Czyli coś było jeszcze przed reggae..
Pierwsza zagrana przeze mnie na gitarze piosenka... Sentyment i miłość od pierwszych dźwięków.


Zdecydowanie moja największa miłość. Pogranicze ska, folku i ukraińskiej alternatywy. Najukochańsze rytmy, teksty i coś, czego słuchanie sprawia mi przyjemność i daje radość.


INNE: 
Oprócz wyżej wymienionych gatunków i utworów lubię też sobie czasem posłuchać muzyki klasycznej, dubstepu, czy  muzyki religijnej. 
Człowiek, dzięki któremu muzyka klasyczna stała się dla mnie czymś przyjemnym i satysfakcjonującym w słuchaniu. Hans Zimmer - każdy powinien znać to nazwisko, bo właśnie ten człowiek pokazuje, że muzyka bez słów może być czymś pięknym.A tutaj zupełne przeciwieństwo... Przereklamowane? Z niekulturalnym tekstem? Owszem, ale jest w tym utworze coś, co mnie do niego ciągnie. Choć sama nie wiem co to jest.Wyrażanie wiary pięknym śpiewem. Uwielbienie. Świadectwo.


     Myślę, że pokazując Wam, jak wielką muzyczną mieszankę wybuchową mam w głowie, mogę Was zainspirować do otwarcia się na nowe rzeczy. Niech to nie będzie tylko muzyka. Dajcie się zauroczyć!
     Buźka :*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz